Co robić w czasie kontuzji ?

Na pewno wielu z nas odniosło mniejszą lub większą kontuzję czy to w trakcie meczu czy w trakcie treningu. Niniejszy poradnik dedykowany jest wszystkim zawodnikom, którzy w danym momencie walczą o powrót do pełnej sprawności. Kontuzje są różne i czas przerwy, który będziesz musiał poświęcić na jej wyleczenie może trwać od kilku dni do kilkunastu miesięcy. Wielu zawodników w okresie rehabilitacji zaprzestaje jakiejkolwiek aktywności fizycznej, nie pojawia się na treningach czy nawet na meczach (szczególnie w ligach amatorskich). Co robić aby przez ten czas nie stracić kontaktu z trenerem oraz drużyną ? Zapraszamy do lektury.

 

W czasie treningu:

 1. Przyjedź wcześniej i pomóż trenerowi rozłożyć potrzebne trenażery, napompuj piłki czy przygotuj napój izotoniczny dla swoich kolegów.
 2. Wykonuj zalecane przez fizjoterapeutę ćwiczenia – pamiętaj jednak by nie przeszkadzać przebywającym na boisku kolegom
 3.  Postaraj się lepiej zrozumieć grę poprzez obserwowanie postaw oraz zachowań kolegów w czasie sesji treningowej.
 4. W czasie przerw udzielaj podpowiedzi swoim kolegom. Uważaj jednak by zbytnio nie przesadzać !
 5. Poproś trenera aby pozwolił Ci sędziować gry treningowe
 6. W czasie gry właściwej możesz notować statystyki poszczególnym zawodnikom. W jednej sesji możesz skupić się na ilości celnych podań a w kolejnej ilości celnych uderzeń na bramkę. Po zakończonym treningu statystyki możesz przedstawić swoim kolegom, aby wpłynąć na rozwój ich gry.
 7. Wspomóż trenera w czasie treningu grup młodzieżowych oraz dziecięcych. Twoja obecność sprawi, że dzieci otrzymają dodatkowy bodziec co może przełożyć się na wzrost zaangażowania oraz dokładności wykonywanych ćwiczeń, a Ty będziesz mógł zwiększyć swoją wiedzę teoretyczną.

 

W czasie meczu:

 1. Pomóż trenerowi w przeprowadzeniu rozgrzewki (rozstawienie trenażerów, wydzielenie plastronów, przygotowanie napojów izotonicznych czy zadbanie o rozgrzanie bramkarzy)
 2. Analizuj mocne oraz słabe punkty przeciwnego zespołu
 3.  Przed odprawą meczową dołącz do szatni, aby porozmawiać ze swoimi kolegami (nie obrażaj się jednak, gdy w pewnym momencie usłyszysz od trenera prośbę abyś opuścił szatnię)
 4. Zapytaj się kierownika czy możesz pomóc przy wypełnianiu protokołu meczowego (np. spisując numery koszulek u swoich kolegów)
 5. W czasie przerwy udziel pozytywnych wskazówek grającym kolegom.
 6. Pomagaj zawodnikom rezerwowym przy rozgrzewce za linią boczną (pamiętajcie o założeniu plastronów)
 7. Możesz nagrać mecz na kamerze (pamiętaj aby kamera stała nieruchomo oraz postaraj się uchwycić jak najszerszy obraz), a jeżeli potrafisz to możesz wykonać analizę dla trenera (być może nawet będziesz mógł ją przedstawić drużynie) lub skrót na klubową stronę internetową. Swoją pracę możesz ubarwić o wywiady z zawodnikami, trenerami oraz kibicami.
 8. Możesz wcielić się w rolę klubowego fotografa – porcja zdjęć z meczu na pewno będzie wartościową pamiątką dla kolegów z zespołu

 

Po co się angażować ?

 1. Będziesz mógł myśleć pozytywnie
 2. Będziesz mógł uczyć się zrozumienia gry
 3. Będziesz czuł się częścią drużyny
 4. Konstruktywne podpowiedzi mogą się okazać bardzo pomocne i koledzy z zespołu na pewno będą wdzięczni za Twoją pomoc
 5. Wyślesz trenerowi jasny sygnał, że chcesz być częścią zespołu i jesteś gotów do walki o miejsce w składzie po wyleczeniu kontuzji