
Piłka Nożna
Co robić w czasie kontuzji ?
Na pewno wielu z nas odniosło mniejszą lub większą kontuzję czy to w trakcie meczu czy w trakcie treningu. Niniejszy poradnik dedykowany jest wszystkim zawodnikom, którzy w danym momencie walczą o powrót do pełnej sprawności. Kontuzje są różne i czas przerwy, który będziesz musiał poświęcić na jej wyleczenie może trwać od kilku dni do kilkunastu miesięcy. Wielu zawodników w okresie rehabilitacji zaprzestaje jakiejkolwiek aktywności fizycznej, nie pojawia się na treningach czy nawet na meczach (szczególnie w ligach amatorskich). Co robić aby przez ten czas nie stracić kontaktu z trenerem oraz drużyną ? Zapraszamy do lektury.
W czasie treningu:
- Przyjedź wcześniej i pomóż trenerowi rozłożyć potrzebne trenażery, napompuj piłki czy przygotuj napój izotoniczny dla swoich kolegów.
- Wykonuj zalecane przez fizjoterapeutę ćwiczenia – pamiętaj jednak by nie przeszkadzać przebywającym na boisku kolegom
- Postaraj się lepiej zrozumieć grę poprzez obserwowanie postaw oraz zachowań kolegów w czasie sesji treningowej.
- W czasie przerw udzielaj podpowiedzi swoim kolegom. Uważaj jednak by zbytnio nie przesadzać !
- Poproś trenera aby pozwolił Ci sędziować gry treningowe
- W czasie gry właściwej możesz notować statystyki poszczególnym zawodnikom. W jednej sesji możesz skupić się na ilości celnych podań a w kolejnej ilości celnych uderzeń na bramkę. Po zakończonym treningu statystyki możesz przedstawić swoim kolegom, aby wpłynąć na rozwój ich gry.
- Wspomóż trenera w czasie treningu grup młodzieżowych oraz dziecięcych. Twoja obecność sprawi, że dzieci otrzymają dodatkowy bodziec co może przełożyć się na wzrost zaangażowania oraz dokładności wykonywanych ćwiczeń, a Ty będziesz mógł zwiększyć swoją wiedzę teoretyczną.
W czasie meczu:
- Pomóż trenerowi w przeprowadzeniu rozgrzewki (rozstawienie trenażerów, wydzielenie plastronów, przygotowanie napojów izotonicznych czy zadbanie o rozgrzanie bramkarzy)
- Analizuj mocne oraz słabe punkty przeciwnego zespołu
- Przed odprawą meczową dołącz do szatni, aby porozmawiać ze swoimi kolegami (nie obrażaj się jednak, gdy w pewnym momencie usłyszysz od trenera prośbę abyś opuścił szatnię)
- Zapytaj się kierownika czy możesz pomóc przy wypełnianiu protokołu meczowego (np. spisując numery koszulek u swoich kolegów)
- W czasie przerwy udziel pozytywnych wskazówek grającym kolegom.
- Pomagaj zawodnikom rezerwowym przy rozgrzewce za linią boczną (pamiętajcie o założeniu plastronów)
- Możesz nagrać mecz na kamerze (pamiętaj aby kamera stała nieruchomo oraz postaraj się uchwycić jak najszerszy obraz), a jeżeli potrafisz to możesz wykonać analizę dla trenera (być może nawet będziesz mógł ją przedstawić drużynie) lub skrót na klubową stronę internetową. Swoją pracę możesz ubarwić o wywiady z zawodnikami, trenerami oraz kibicami.
- Możesz wcielić się w rolę klubowego fotografa – porcja zdjęć z meczu na pewno będzie wartościową pamiątką dla kolegów z zespołu
Po co się angażować ?
- Będziesz mógł myśleć pozytywnie
- Będziesz mógł uczyć się zrozumienia gry
- Będziesz czuł się częścią drużyny
- Konstruktywne podpowiedzi mogą się okazać bardzo pomocne i koledzy z zespołu na pewno będą wdzięczni za Twoją pomoc
- Wyślesz trenerowi jasny sygnał, że chcesz być częścią zespołu i jesteś gotów do walki o miejsce w składzie po wyleczeniu kontuzji