Konferencja Trenerów UEFA A, UEFA ELITE YOUTH A oraz UEFA PRO w Warszawie

KONFERENCJA TRENERÓW UEFA A, UEFA ELITE YOUTH A ORAZ UEFA PRO W BIAŁEJ PODLASKIEJ 2016:

 

http://fcaquila.pl/index.php/2016/07/20/konferencja-trenerow-uefa-a-oraz-uefa-pro-w-bialej-podlasce-1718-07-2016r/

 

KONFERENCJA TRENERÓW UEFA A, UEFA ELITE YOUTH A ORAZ UEFA PRO W WARSZAWIE (09 – 10.07.2017)

W dniach 9-10 lipca (niedziela/poniedziałek) w Warszawie odbyła się ogólnopolska konferencja trenerska dla wszystkich trenerów piłki nożnej z licencją UEFA A, UEFA ELITE YOUTH A oraz UEFA PRO. Tak jak przed rokiem, dwóch trenerów AQUILI wzięło w niej swój udział ? Jan Tomczyk oraz Maciej Tomczyk trenerzy z licencjami UEFA A. Warto wspomnieć, że w zjeździe wzięło udział ponad 1500 trenerów z całej polski. Zapraszamy do relacji!

 

I DZIEŃ KONFERENCJI ? 09 Lipca 2017 (Niedziela)

Pierwszy dzień konferencji rozpoczął się zajęciami teoretycznymi na Hali Torwar ? naprzeciwko stadionu Legii Warszawa przy ul. Łazienkowskiej. Konferencję rozpoczął Dyrektor Sportowy PZPN ? Stefan Majewski, który gorąco przywitał wszystkich trenerów, gości specjalnych oraz prelegentów.


Następnie na scenie pojawił się Wiceprezes ds. Szkoleniowych PZPN ? Marek Koźmiński, który wręczył dyplomy ukończenia kursu UEFA  Goalkeeper  A 2014 ? 2016.

Po ceremonii dyplomowej na scenie pojawił się Selekcjoner Reprezentacji Polski ? Adam Nawałka, który tak jak przed rokiem, przedstawił wszystkim trenerom aktualną sytuację reprezentacji w tabeli oraz przedstawił plany szkoleniowe na kolejne zgrupowania przed zbliżającymi się meczami kwalifikacyjnymi do MŚ 2018 w Rosji. Mamy nadzieję, że plany uda się wcielić w życie, aby reprezentacja odnosiła kolejne sukcesy.

Czwartym prelegentem był gość z zagranicy ? Graham Peaker, który jest pracownikiem UEFA. Pan Peaker jest koordynatorem w  wydziale wykrywania i zwalczania przestępczości ustawiania meczów piłkarskich i tego samego tematu dotyczyła ta bardzo ciekawa prezentacja.

O ile na co dzień nie mamy styczności z piłką na najwyższym poziomie, o tyle jako przedstawiciele niższych klas rozgrywkowych bardzo zainteresowaliśmy się tym tematem, szczególnie po ostatnim sezonie gdzie w wielu meczach ( w tym w naszej grupie rozgrywkowej seniorów a-klasy ) działy się bardzo dziwne rzeczy. Pan Peaker szczegółowo przedstawił, czym jest ustawianie meczów piłkarskich, w jaki sposób najczęściej odbywa się ustawianie meczy, kto i jak otrzymuje najczęściej środki finansowe i z kim należy się kontaktować, gdy będziemy świadkami ustawiania meczów piłkarskich.

W tym miejscu warto przypomnieć o Decyzji Wydziału dyscypliny Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej, który ukarał drużynę z naszej grupy rozgrywkowej ? Kastę Majowe pozbawieniem 8 punktów oraz karą finansową w wysokości 1500 zł, a na kierownika klubu Tomasza D. została nałożona kara 1 roku dyskwalifikacji (link: http://zzpn.pl/images/WD/orzeczenia/WD_29_06_2017.pdf). Oczywiście zespół z Majowego mógł się odwołać od decyzji i mogła ona zostać anulowana ? jednakże na stronie ZZPN brakuje jakichkolwiek informacji na ten temat.

Mamy nadzieję, że od tego sezonu (dzięki interwencjom ZZPN) nie będzie dochodziło do podobnych zdarzeń i wszystkim zespołom będzie przyświecała jednak idea fair-play.

Piątym prelegentem był David Moyes ? były trener takich klubów jak Sunderland, Real Sociedad, Manchester United, Everton i Preston North End. Tym razem trener wziął udział w ponad godzinnej dyskusji dotyczącej praktycznej pracy trenerów w klubach. Trener Moyes opowiadał o swojej pracy trenerskiej we wszystkich klubach. Na koniec wystąpienia trener bardzo merytorycznie odpowiadał na interesujące pytania uczestników konferencji.

Następnymi prelegentami byli: Adam Łopatko (trener UEFA PRO w Pogoni Siedlce) oraz Dariusz Dźwigała (Selekcjoner Reprezentacji U-19), którzy najpierw w części teoretycznej omówili następujące tematy:

  • Przejście z atakowania do bronienia w systemie 1-4-3-3 (Adam Łopatko)
  • Doskonalenie ataku pozycyjnego (Dariusz Dźwigała)

Po części teoretycznej przeszliśmy na stadion Legii Warszawa, gdzie obaj trenerzy poprowadzili trening pokazowy zgodny z Narodowym Modelem Gry oraz tematyką zajęć. Oba treningi były poprowadzone z niezwykłą starannością, za co obaj trenerzy wraz z ćwiczącymi chłopcami otrzymali głośne brawa.

Na koniec dnia wszyscy trenerzy  w kuluarach stadionu Legii Warszawa mogli wymienić się swoimi spostrzeżeniami oraz doświadczeniami nabytymi w przeciągu całego roku swojej pracy.

 

II DZIEŃ KONFERENCJI ? 10 Lipca 2017 (Poniedziałek)


Drugi dzień konferencji otworzył Szef Kształcenia i Licencjonowania Trenerów ? Dariusz Pasieka, który omówił nowy schemat kształcenia i licencjonowania trenerów oraz zasady korzystania  z nowego urządzenia jakim jest portal pzpn24.pl

Następny na mównicy zaprezentował się Przewodniczący Kolegium Sędziów PZPN ? Zbigniew Przesmycki, który opowiedział o problematyce ?Nie ma meczu bez sędziego?.

Trzecim prelegentem tego dnia był trener mentalny – Paweł Frelik, który opowiadał o praktycznych metodach treningu mentalnego na bazie 4000 indywidualnych zajęć. Pan Frelik opowiadał bardzo wiele ciekawych anegdot dotyczących treningu mentalnego, z którego na pewno skorzystał niejeden trener.

Ostatni na scenie pojawił się Dyrektor Sportowy PZPN ? Stefan Majewski i przedstawił raport ME U-21, na podstawie którego można było zaobserwować nowe trendy w seniorskiej piłce nożnej. Rzeczowa i szczegółowa analiza zawierała wszystkie rozegrane mecze: analiza SFG, analiza zdobytych i traconych bramek, styl obrony wraz z obroną strefową, formacje i wiele innych.

Po zakończonej prezentacji na scenie pojawiło się czworo prelegentów: Stefan Majewski, Jacek Magiera, Remigiusz Rzepka, Radosław Mroczkowski, którzy wzięli udział w panelu dyskusyjnym. Nie będziemy streszczać całości rozmowy. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia poniższego zapisu audio.

Podsumowując ? konferencja w Warszawie zgromadziła bardzo wielu trenerów. Zjawili się nie tylko Ci naprawdę rozpoznawalni, ekstraklasowi trenerzy ale również Ci, którzy na co dzień pracują w mniejszych klubach. Z każdej konferencji można dowiedzieć się kilku nowych rzeczy i tym razem też tak było. Mamy nadzieję, że przyszłoroczna edycja będzie równie interesująca i zgromadzi jeszcze większą liczbę uczestników.