Pierwszy wywiad z nowym trenerem seniorów AQUILI !

Decyzja zarządu w dniu 19 lipca 2021r funkcję 1 trenera przejął Maciej Tomczyk. Będzie odpowiedzialny za rekrutację, plany treningowe oraz przygotowanie zespołu do nowego sezonu.
Wszelkie sprawy organizacyjno-porządkowe załatwiamy od dziś z nowym trenerem.

A poniżej serwujemy wszystkim sympatykom FC Aquili świeży wywiad z nowym trenerem.

1. Kiedy pojawiła się propozycja objęcia stanowiska 1 trenera?

O stanowisko trenera 1 drużyny ubiegałem się już od pewnego czasu a jednocześnie byłem przy drużynie, pomagałem poprzedniemu trenerowi często jako asystent i kierownik. Kilka razy pod nieobecność 1 trenera poprowadziłem zespół w meczach mistrzowskich a klasy min. na trudnym terenie Wołczkowa Bezrzecze, gdzie udało się uzyskać bardzo dobry wynik 2-3 mimo, że do przerwy przegrywaliśmy 2-0. Ten mecz pokazał chłopakom i mi, że w zespole jest jakość i jak tylko zawodnicy uwierzą w siebie i podejdą z maksymalnym zaangażowaniem mogą powalczyć o punkty z każdą drużyną. Stanowisko objąłem dopiero wczoraj tj. 19 lipca 21r i mam bardzo mało czasu na organizacje i przygotowania do sezonu ale Paulo Sousa też miał mało czasu a jednak podjął się próby przygotowań więc nie załamuje rąk tylko działam.

2. Jak trener zamierza zmienić podejście zawodników do treningu?

Nie zamierzam zmieniać podejścia zawodników do treningu. Kto będzie chciał leserować to tak zrobi i tyle. To nie jest mój główny cel. To zawodnicy sami muszą zmienić swoje podejście jeżeli oczywiście będą tego chcieli. Ja postaram się zachęcić zawodników do pracy na treningach bo to przecież ma ich zbudować i przygotować do sezonu ale jeżeli ktoś nie będzie chciał nad sobą pracować ja też nie muszę korzystać z usług takiego zawodnika na meczach mistrzowskich. Najlepsza motywacja to ta wynikająca z wewnętrznych pobudek samego zawodnika. Jeżeli ktoś będzie chciał to na pewno postara się dobrze przygotować do sezonu. Liczę, że takich osób będzie przynajmniej 12 i będą stanowili trzon zespołu.

3. Jaki styl gry będzie trener zamierzał wprowadzić?

Najlepszy styl gry jest oparty na dominacji na boisku, dużej ilości podań, grze pozycyjnej i finalizacji po grze kombinacyjnej w centrum boiska lub dośrodkowaniach z sektorów bocznych. Będziemy chcieli również wykorzystać stałe fragmenty gry. Czy ten styl gry uda się wprowadzić? Na pewno nie w każdym meczu więc drużyna musi być elastyczna i z mocnymi drużynami grać niżej w obronie i karać przeciwników z kontrataków a z przeciwnikami z dolnej części tabeli grać pressingiem średnim lub wysokim. Chcę, żeby styl był dostosowany do przeciwnika. Na każdego można znaleźć sposób, pozostaje kwestia wykonania.

4. Jaka będzie preferowana formacja ?

Włosi w mistrzostwach Europy byli drużyną elastyczną i potrafili dostosować styl gry do przeciwnika. Umieli dominować na boisku ale też umieli cierpieć i bronić się pod swoim polem karnym. Ustawili swój zespół w formacji 1-4-3-3 dostosowanej pod zawodników jakich mieli do dyspozycji. Na dobieranie zawodników pod konkretną formacje i styl gry ma możliwość niewielu trenerów na świecie wiec formacja będzie zależna od zawodników, którzy będą stanowili trzon zespołu i pod nich będzie dobrana. Jaka ona będzie? Zobaczymy, sam jestem ciekawy.

5. Jak będą wyglądały przygotowania do nowego sezonu? Czy klub będzie rozgrywał mecze sparingowe?

Przygotowania zaczniemy mam nadzieję w przyszłym tygodniu 2 jednostkami treningowymi w tygodniu. Weekendy będą zarezerwowane na sparingi. Mam mało czasu żeby znaleźć sparing parterów bo większość drużyn już poustawiała swoje mecze ale mam nadzieję, że uda się rozegrać co najmniej 3-4 sparingi
Pierwszy okres przygotowań to nacisk na wydolność tlenową i beztlenową, do tego gry na utrzymanie się przy piłce. Okres ten potrwa około 2,5 tygodnia. W drugim okresie 2,5 tygodnia będziemy wchodzili w wytrzymałość szybkościową i moc oraz sprawy bardziej techniczno-taktyczne.

Życzymy powodzenia w nowym sezonie!