Raport zdrowotny po rundzie jesiennej sezonu 2018/2019

18 kontuzji w drużynie seniorów w rundzie jesiennej sezonu 2018/2019

W rundzie jesiennej sezonu 2018/2019 nasi zawodnicy odnieśli 18 kontuzji. Dodatkowo 2 zawodników nadal przechodzi rehabilitację po kontuzji zerwanych więzadeł w kolanie, której nabawili się w rundzie wiosennej sezonu 2017/2018. Powrót zawodników do pełnej sprawności przewidziany jest na maj – czerwiec 2019 roku.

Spośród wszystkich 18 urazów, aż 15 (83%) urazów było odniesionych na meczach i tylko 3 (17%) kontuzje były odniesione w czasie treningów. Jak widać po liczbach, zdecydowana większość kontuzji to te, które zawodnicy odnieśli w czasie rozgrywek mistrzowskich.

Spośród 15 urazów odniesionych w czasie rozgrywek (mecze mistrzowskie oraz towarzyskie), aż 6 (40%) to urazy kontaktowe. Urazów bezkontaktowych było 9 (60%).

Spośród wszystkich odniesionych urazów w czasie rozgrywek, 11 było odniesionych w pierwszych 45′ gry zawodnika, a 4 były odniesione w czasie większym niż 45′ gry zawodnika.

Spośród 11 kontuzji odniesionych w czasie do 45′, 7 (64%) to urazy bezkontaktowe, a 4 (36%) to urazy kontaktowe.

Spośród 4 kontuzji odniesionych w czasie większym niż 45′ gry zawodnika na boisku, 2 (50%) kontuzje zostały odniesione w wyniku kontaktu z przeciwnikiem, i również 2 (50%) zostały odniesione bezkontaktowo.

Najbardziej bolesne z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu kontuzje bezkontaktowe, jakich doznali nasi zawodnicy to:
1. naderwanie więzadeł pobocznych oraz zerwanie więzadeł krzyżowych przednich. (nagły skręt do piłki na jednej nodze)
2. skręcone kolano na boiskowej nierówności w biegu do piłki bez udziału przeciwnika, w wyniku czego zawodnik naciągnął więzadła poboczne

Spośród kontuzji kontaktowych najbardziej bolesną z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu kontuzją jakiej doznali nasi zawodnicy to:
1. naciągnięcie więzadeł pobocznych piszczelowych oraz uszkodzenie troczka rzepki (zawodnik po zderzeniu w powietrzu z przeciwnikiem, stracił całkowitą kontrolę nad sobą i upadł na źle ułożoną nogę)
2. Kontuzja stawu skokowego – nasz bramkarz został z premedytacją kopnięty przez przeciwnika. Po tym zdarzeniu został wyeliminowany z gry do końca rundy jesiennej, a sprawca otrzymał jedynie żółtą kartę.

Średni czas leczenia kontuzji (raport na dzień 19.11.2018):
W wyniku odniesionych kontuzji nasi zawodnicy pauzowali w sumie: 574 dni / 976 dni*
Średnia liczba dni bez treningu, przypadające na jednego zawodnika w wyniku kontuzji (31 zawodników występujących w rundzie jesiennej) : 19 dni / 31 dni*
Średnia liczba dni bez treningu, przypadająca na wszystkich kontuzjowanych zawodników (łącznie 15 zawodników leczyło swoje urazy): 38 dni / 57 dni*

* Średni czas leczenia kontuzji po uwzględnieniu urazów kolan odniesionych przez 2 zawodników w rundzie wiosennej sezonu 2017/2018. Do dnia sporządzenia raportu pauzowali przez kolejno: 246 dni oraz 156 dni

 

Często mówi się, że sport to zdrowie. Czy aby na pewno ta teza jest prawdziwa jeżeli chodzi o rozgrywki piłki nożnej amatorów ? Na razie nie możemy wysnuć jakiejkolwiek tezy, jednakże w dalszym ciągu będziemy monitorować stan zdrowia naszych zawodników. Powyższy raport jest pierwszym i nie ostatnim jaki powstanie w naszym klubie. Kolejne raporty  dadzą nam więcej informacji na ten temat. Apelujemy również do pozostałych klubów (szczególnie z lig amatorskich, gdzie zawodnicy nie otrzymują wynagrodzenia pieniężnego za udział w meczach ligowych, a grają wyłącznie dla przyjemności i poprawy szeroko rozumianej tężyzny fizycznej), aby stale monitorowali stan zdrowia swoich zawodników.