Relacja z Białegostoku

W dniach 11 do 13 września trenerzy AQUILI uczestniczyli w drugiej sesji zjazdowej elitarnego kursu dla trenerów piłki nożnej UEFA ELITE YOUTH A, która tym razem odbyła się w Białymstoku. Trenerzy nie tylko oglądali treningi pokazowe Akademii Piłkarskiej Jagielloni Białystok, ale również zapoznali się z filozofią klubu dotyczącą szkolenia dzieci i młodzieży. Zapraszamy do relacji !

Dyrektor AP Jagielloni Białystok ? Sławomir Kopczewski opowiedział o koncepcji, misji oraz filozofii klubu. Trenerzy również uważnie wysłuchali relacji o współpracy między szkołą a klubem, sposobem finansowania oraz siecią scoutingu całego klubu, a raczej wspołpracą pomiędzy Jagiellonią a okolicznymi klubami piłkarskimi, występującymi w niższych klasach rozgrywkowych niż ?Jaga?.

Klub korzysta z wielu narzędzi do koordynowania szkolenia. Jednym z nich jest program ?ProTrainUP?, dzięki czemu koordynatorzy i zarząd klubu może nadzorować i wspierać pracę trenerów zatrudnionych w klubie, poprzez tworzenie systemu szkolenia online. Konto klubowe daje też możliwość sprawdzania postępów każdego zawodnika w klubie.

Trenerzy otrzymują narzędzie do zarządzania pracą z drużyną. Statystyki, kreator rysunków i animacji, komunikator to tylko nieliczne z możliwości jakie daje ProTrainUp.

Zawodnicy i rodzice mogą śledzić postępy treningowe, wyniki meczów, a także komunikować się z trenerem w wirtualnej szatni. W tym też miejscu zawodnicy otrzymują od trenera rozrysowane plany treningowe czy sposoby rozegrania różnych fragmentów gry.

Na koniec trener Kopczewski opowiedział o corocznym turnieju ?Jaga CUP? organizowanym przez Akademię Jagielloni. Co roku turniej jest obsadzany elitarnymi zespołami z Europy. W 2017 roku Białystok gościł między innymi: Borussię Dortmund, Celtic Glasgow, Arsenal Londyn czy Wigry Suwałki. Gratulacje za organizację !

Drugim wykładowcą był Paweł Primel, który najpierw przedstawił prezentację na temat ?etapizacji szkolenia młodych bramkarzy? a następnie wzorowo poprowadził trening pokazowy juniorów Jagielloni.

Trzecim prelegentem był Tomasz Kulhawik (również uczestnik kursu UEFA ELITE YOUTH A), który poprowadził prezentację odnośnie faz przejściowych, a następnie tak, jak trener Primel przeprowadził trening pokazowy swojego zespołu, tym razem juniorów starszych. Była to wzorowa jednostka treningowa i na pewno wielu trenerów uczestniczących w kursie skorzysta z wiedzy trenera Kulhawika w pracy ze swoimi zawodnikami.


Czwartą osobą, która przedstawiła nam metody swojej pracy w Akademii Jagielloni był trener przygotowania motorycznego Piotr Zinkiewicz, który najpierw przedstawił prezentację na temat ?kształtowania zdolności motorycznych na przykładzie AP Jagiellonia Białystok? a następnie przeprowadził trening pokazowy, gdzie zawodnicy wykonywali ćwiczenia szybkościowe oraz trening siłowy połączony z treningiem MOCY.

Barwna postać trenera Zinkiewicza sprawiła, że dla wielu trenerów były to jedne z najciekawszych wykładów w których kursanci UEFA ELITE YOUTH A wzięli udział. W tym miejscu warto dodać, że zajęcia prowadzone są w ciasnej krytej bieżni o długości około 60 metrów, przylegającej do lodowiska z którego przenika przeraźliwy mróz. Warunki nie są idealne, ale może to jest właśnie recepta na sukces ?

Ostatniego dnia wszyscy trenerzy wzięli udział w treningu pokazowym GOSSM Białystok oraz obejrzeli mecz kontroli juniorów starszych pomiędzy AP Jagiellonia Białystok a ŁKS Łomża. Juniorzy trenera Kulhawika przewyższali przeciwników pod względem tecznicznym, taktycznym a także motorycznym i bezproblemowo wygrali 6:0.

Czas spędzony w Białymstoku nie pójdzie na marne. Bez wątpienia wielu uczestników kursu wykorzysta podpatrzone wzorce (szczególnie te od trenera Kulhawika oraz trenera Zinkiewicza) w pracy ze swoimi zawodnikami.