Historia Nazwy

Boisko, na którym mamy trenować jest przy ulicy Orlej i chcieliśmy, żeby nazwa była związana z tym miejscem. Jednak jest już bardzo dużo klubów pod nazwą „Orzeł”. Postanowiliśmy wobec tego nadać klubowi nazwę łacińską „Aquila” i symboliką nawiązać do starożytnego Rzymu (zwłaszcza, że historia tego sportu sięga czasów starożytnych).

Dwugłowy orzeł w naszym herbie nawiązuje do orła legionów i jest dla nas bardzo ważnym symbolem. Zawodnicy nosząc symbol orła na piersi mają pamiętać, czym jest odwaga i waleczność, wiedzieć, że grają o „chwałę, o honor, o zwycięstwo”, że orzeł, którego reprezentują jest królem przestworzy i symbolem władzy i braterstwa. Nazwa Aquila nawiązuje też w pewien sposób do mitologicznego ptaka – feniksa, który powstał z popiołów, tak jak nasz zespół powstał z zapału młodych ludzi (utworzony przez trenerów i zawodników, którzy nie mieli doświadczenia ani kontaktu z seniorską piłką, bez pomocy działaczy piłkarskich i sponsorów). Dwie głowy orła upamiętniają, że zespół jest prowadzony jednocześnie przez dwóch trenerów, zawodnicy pochodzą z dwóch stron miasta (z prawo- i lewobrzeża), powstaliśmy w mieście przygranicznym (gdzie wschód łączy się z zachodem).
Aquila ma być też dla zawodników wzorem, do którego chcą dążyć. Orzeł utożsamiany jest z władcą, rozpościerającym swoje skrzydła chroniąc poddanych i wystawiającym szpony wrogom. Zawodnicy mają starać się dążyć do osiągnięcia perfekcji w dyscyplinie sportu, którą uprawiają, nie zapominając przy tym o konieczności pomocy, wsparcia tym, którzy do zespołu przychodzą i rozpoczynają przygodę z piłką nożną, a jednocześnie być twardymi wobec tych, którzy próbują zniszczyć nasze ideały. Nazwa Aquila wiąże się też z orłem z mitologii rzymskiej – orłem gromowładcą i z mitologii słowiańskiej – wostrogotem. Aquila ma też nawiązywać do orła otoczonego złotą poświatą na tle zachodzącego słońca – z legendy, którego zobaczył Lech, kiedy przybył na polską ziemię. Dlatego w naszym herbie orzeł otoczony jest złotym paskiem otaczającym czerwone tło. Ciemniejszy, purpurowy odcień tła symbolizuje doświadczenie i wiedzę, którą chcemy zdobywać budując drużynę, zaś jaśniejszy czerwony odcień oznacza nasz zapał, entuzjazm i młodość. Nad głowami orła widnieje złota korona, cel, do którego chcemy dążyć trenując dzień po dniu. Orzeł w szponach trzyma wstęgę z nazwą klubu i rokiem założenia MMXI (2011).

W pośredni sposób nawiązujemy też swoją nazwą do nazwy najstarszego polskiego klubu „Lechia Lwów” – nazwa Lechia, od Lecha założyciela państwa polskiego, w miejscu, w którym zobaczył orła – chcemy czerpać z najlepszych tradycji futbolu, historii, nasz orzeł ma nawiązywać także do pasji i zamiłowania do futbolu pierwszych polskich drużyn, odciąć się od komercji, korupcji i tej całej otoczki, która otacza współczesny futbol.

Tak więc nazwa naszej drużyny ma kilka źródeł. Wybraliśmy ją w głosowaniu jawnym na zebraniu założycieli. Inne propozycje nazwy, które padły to były m.in. Błysk, FC Kijewo itp.

Klub został zarejestrowany w Urzędzie Miasta w dniu 28 czerwca 2011 roku. Jest to data szczególnie ważna w Polskiej historii.

Pierwsza wojna światowa zakończyła się a obradująca od stycznia 1919 konferencja pokojowa w Paryżu, zwieńczona została podpisaniem Traktatu Wersalskiego, który tworzył nowy porządek powojennego świata. Polskę na konferencji reprezentowali Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski, to właśnie oni podpisali traktat 28 czerwca 1919 roku, traktat ten po 123 latach nieobecności przywrócił na mapy świata państwo polskie.

Mamy nadzieję, że nazwa Aquila i nasz herb podoba się także kibicom. Chcemy tak pracować, aby stać się tej nazwy godni i z grupy grajków miesiąc po miesiącu tworzyć prawdziwy zespół piłkarski.