Konferencja metodyczno – szkoleniowa w Szczecinie

6 marca 2016 roku w hali widowiskowo sportowej AZOTY ARENA przy ul. Szafera w Szczecinie, odbyła się konferencja metodyczno szkoleniowa z udziałem wielu doświadczonych trenerów. Prelegentami byli między innymi: Miłosz Stępiński, Sławomir Rafałowicz, Daniel Wojtasz, Paweł Ozga, Łukasz Żebrowski, Maciej Stolarczyk oraz Krzysztof Paluszek.

W sali wykładowej zameldowało się blisko 300 trenerów, co jest niewątpliwym rekordem jeżeli chodzi o konferencje w naszym województwie. Zanim przejdziemy do omówienia poszczególnych prezentacji zwrócimy uwagę na kilka istotnych kwestii organizacyjnych.

1. Po raz pierwszy szczecińska konferencja odbyła się w hali AZOTY ARENA a nie w szkole sportowej przy ul. Hożej. Uważamy, że była to świetna decyzja, bowiem standard był o wiele wyższy aniżeli w placówce przy ul. Hożej.

a) Sala wykładowa zmieściła wszystkich trenerów. Co prawda zabrakło kilku krzeseł, ale to nie zniechęcało trenerów do aktywnego słuchania wykładów.

b) Duża hala z miejscami do obserwacji nie tylko z perspektywy boiska ale również trybun

c) Bliskość hali oraz sali wykładowej, dzięki czemu przejścia między zajęciami teoretycznymi a praktycznymi odbywały się bardzo sprawnie

d) Duży parking, przyjezdni nie mieli problemów ze znalezieniem miejsca parkingowego

e) Stoiska firm partnerskich min.: Asystent Trenera (możliwość zakupu nie tylko najnowszych czasopism, ale również starszych numerów), Fizjoline, Medkonsulting (oferowali urządzenia do pomiaru procentu min. tkanki tłuszczowej czy mięśniowej organizmu)

f) Konkursy z nagrodami i loteria – organizatorzy postarali się oferując trenerom konkursy z nagrodami i loterię, w której łączna suma nagród wyniosła aż 4000 zł. Były nagrody dla najliczniej zebranej grupy trenerów z jednego klubu. W tym miejscu warto dodać, że AQUILA została wyróżniona i otrzymała dwie piłki meczowe, bowiem z naszego klubu w konferencji wzięło udział aż pięciu trenerów (Jan, Maciej, Waldemar Tomczykowie, Paweł Łubian, Mateusz Nitzler).

g) Wręczenie uczestnikom kursów UEFA C, B, A certyfikatów wieńczących ukończenie kursu – osobiście przez prezesa ZZPN Jana Bednarka.

h) Catering – mimo, że nie było przerwy obiadowej, organizatorzy zadbali o catering w postaci kawy, herbaty, wody i przeróżnych słodkości.

i) Wręczenie trenerom materiałów trenerskich na przygotowanych dyskach przenośnych

j) Dostęp do internetowej bazy danych z materiałami przesłanymi przez wykładowców

 

Tyle jeżeli chodzi o sprawy organizacyjne. Teraz przejdziemy do części szkoleniowej. Nie będziemy streszczać wszystkich wystąpień, lecz postaramy się pokrótce przedstawić, czego dotyczyły.

amatorzyPierwszymi wykładowcami byli Miłosz Stępiński (część teoretyczna) oraz Sławomir Rafałowicz (część praktyczna), którzy przedstawiali model pracy w zespołach amatorskich. Trenerzy zwracali uwagę na problem frekwencji w zespołach z najniższych klas rozgrywkowych i odwieczne dylematy trenera, który nie wie co powinien realizować z 5,6,8 zawodnikami, a co z 12,14 czy 16.
Następnym wykładowcą był Paweł Ozga, który opowiadał o pracy w Vinecie Wolin (aktualnie III liga).
Na pewno były to bardzo pouczające wykłady, zwłaszcza dla trenerów z niższych klas, których jest przecież NAJWIĘCEJ.

bvb atak
Wykłady prowadzili także dr krzysztof Paluszek (omawiał szkolenie dzieci w Polsce i za granicą), Daniel Wojtasz (analizował grę Borussi Dortmund pod wodzą trenera Thomasa Tuchela), Maciej Stolarczyk (zachęcał kluby z regionu województwa Zachodniopomorskiego do współpracy z Pogonią) oraz Łukasz Żebrowski (prezentował podobieństwa między grą na boisku oraz na hali).

Po ostatniej prezentacji odbyło się wręczenie certyfikatów. Mamy nadzieję, że kolejne konferencje szkoleniowe będą stały na równie wysokim (albo nawet wyższym) poziomie. Ocena końcowa 9,5 / 10

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.