Konferencja Trenerów UEFA A oraz UEFA PRO w Bialej Podlaskiej (17/18.07.2016r.)

17 i 18 lipca w Białej Podlaskiej odbyła się Konferencja Trenerów  UEFA A oraz UEFA PRO, w której wzięli udział dwaj trenerzy AQUILI. Jan i Maciej Tomczykowie (bo o nich mowa) udali się wraz z ponad 700 trenerami z całej Polski do Szkoły Trenerów PZPN, aby wziąć udział w tym corocznym szkoleniu. Zapraszamy do lektury !

Dojazd i Nocleg

Siedziba Szkoły Trenerów PZPN znajduje się praktycznie w samym centrum Białej Podlaskiej. Jest to średniej wielkości miasto położone we wschodniej części naszego kraju. Od Szczecina oddalone o ponad 720km. W tym miejscu posłużymy się „Google Maps”, aby dokładnie wskazać miejsce docelowe trenerów.  Na dojazd na konferencję ze Szczecina należy poświęcić przynajmniej 8h (o ile na trasie nie ma żadnych „opóźnień”).

dojazd

Trenerzy nocowali w hotelu „Dukat”. Polecamy wszystkim, którzy będą akurat w tej okolicy poszukiwali noclegu. Hotel znajduje się blisko centrum, do tego jest w przystępnej cenie, z masą dodatkowych atrakcji (wynajem rowerów, sauna) które sprawiają, że na pewno za rok o tej porze sztab trenerów AQUILI zawita tam ponownie.

17.07.2016 – Pierwszy dzień Konferencji

Pierwszy dzień konferencji rozpoczął się w hali AWP, gdzie o godz. 12:00 rozpoczęła się rejestracja trenerów. Każdy szkoleniowiec otrzymał dwa egzemplarze „Narodowego Modelu Gry” wydanego przez PZPN oraz specjalne opaski na rękę umożliwiające wstęp na zajęcia. Kiedy wszyscy z zaciekawieniem zasiedli na widowni – Stefan Majewski (dyrektor sportowy PZPN) oficjalnie rozpoczął konferencję.

Jako pierwszy przemawiał Roman Kosecki, który dziękował za współpracę wszystkim kolegom po fachu, w szczególności  Piotrowi Marandzie od ponad 30 lat pracującemu dla PZPN. W obecności Stefana Majewskiego oraz Dariusza Pasieki wręczył Piotrowi Marandzie pamiątkową koszulkę z numerem 30.

maranda

Jako następny Dariusz Pasieka wręczył wszystkim absolwentom kursu UEFA PRO pamiątkowe certyfikaty. Oprócz tego, został wyróżniony jeden z trenerów – Brehmer Dietmar, który otrzymał specjalną nagrodę za ukończenie szkolenia z najlepszymi wynikami.

wyróżniony

Na koniec trener Pasieka omówił nowe zasady i reguły kursów trenerskich oraz listę zmian w systemie licencjonowania oraz wyjawił wszystkim, kiedy można zapisywać się na poszczególne kursy. Gdy zszedł ze sceny zapanowała wrzawa i poruszenie, bowiem…

Pojawił się sam Adam Nawałka…

Nawałka

… który omówił przygotowania i udział reprezentacji Polski w Euro 2016 oraz przedstawił plan przygotowań do Eliminacji MŚ. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali, co trener naszej kadry miał do powiedzenia. Widzowie łudzili się, że otrzymają jakieś najdrobniejsze szczegóły, które będą mogli wykorzystać także w swojej pracy szkoleniowej, jednak selekcjoner nie chciał zdradzić zbyt wiele swoich sekretów. Prezentację zakończył motywującym cytatem …

cytat nawałki

… po czym otrzymał burzę oklasków.

Kolejnym mówcą był Marcin Dorna (trener rep. Polski U-21), który omówił najprostsze zasady w funkcjonowaniu „Narodowego Modelu Gry„. W tym miejscu warto pokazać slajd, który ukazuje ilu zawodników w polu gry gra w meczu piłkarskim w poszczególnych grupach wiekowych. Najmłodsi grają w strukturze 4×4 i poprzez proces nauczania oraz dorastania dochodzą do gry 11×11.

narodowy

Trener również zachęcał wszystkich trenerów, by korzystali z podręczników „NMG„.

Kolejnym prelegentem był Stefan Majewski, który przedstawił wiele ciekawych statystyk zakończonego Euro 2016.

majewski

Cała prezentacja nie trwała zbyt długo, bowiem wszyscy z zapartym tchem czekali na specjalnego gościa, którym był…

osieck

W tym miejscu warto przybliżyć wszystkim czytelnikom jego trenerską karierę.

Karierę trenerską Osieck rozpoczął w 1977 roku w kanadyjskim klubie Vancouver Whitecaps, gdzie był grającym trenerem. W latach 1987?1990 był asystentem Franza Beckenabuera w reprezentacji RFN. Latem 1991 roku został szkoleniowcem zespołu VfL Bochum z Bundesligi. W tych rozgrywkach jako trener zadebiutował 2 sierpnia 1991 roku w zremisowanym 2:2 meczu z 1. FC Köln. W Bochum pracował do listopada 1992 roku.

W 1993 roku został trenerem tureckiego Fenerbahce. W 1994 roku prowadzony przez niego zespół wywalczył wicemistrzostwo Turcji. W 1995 roku odszedł do japońskiej Urawy Red Diamonds. Pracował tam w sezonach 1995 oraz 1996. Na początku 1997 roku wrócił do Turcji, gdzie został szkoleniowcem Kocaelisporu. W tym samym roku zdobył z nim Puchar Turcji. W 1998 roku odszedł z Kocaelisporu.

W 1999 roku Osieck został selekcjonerem reprezentacji Kanady. W 2000 roku triumfował z nią w Złotym Pucharze CONCACAF. W 2001 roku Puchar Konfederacji Kanada zakończyła na fazie grupowej. W 2002 roku w Złotym Pucharze CONCACAF Kanada zajęła 3. miejsce, a w 2003 roku odpadła z niego po fazie grupowej.

W 2007 roku Osieck ponownie został trenerem Urawy Red Diamonds. W tym samym roku zdobył z nią Azjatycką Ligę Mistrzów. W Urawie pracował do 2008 roku.

W 2010 roku objął stanowisko selekcjonera reprezentacji Australii. W 2011 roku wziął z nią udział w Pucharze Azji z którą zdobył srebrny medal. Pomimo uzyskania awansu na Mistrzostwa Świata 2014, w październiku 2013 został zwolniony z funkcji trenera kadry po porażce 0:6 z reprezentacją Francji (źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Holger_Osieck).

Ze względu na ilość osiągnięć oraz lata pracy jest osobą bardzo szanowaną w środowisku trenerskim. Całe wystąpienie wprawdzie nie pokazało żadnych nowinek w warsztacie trenerskim, lecz miało za zadanie zainspirować słuchających trenerów, aby w całym tym etapie treningowym i pogoni za coraz nowszymi ćwiczeniami pamiętać o podstawach, o których wielu trenerów zapomina. Całość wykładu trener zakończył śmiesznym filmikiem, w którym zawodnik po minięciu bramkarza trafia z 1m w słupek. Odbitą piłkę stara sie uderzyć jego parter, jednakże robi to na tyle mocno, że futbolówka szybuje 20m ponad bramką.

Po zakończonym wykładzie wszyscy udaliśmy się na boisko Szkoły Trenerów, by z wysokości trybun obserwować pokazowy trening Helgera Osiecka. W tłumaczeniu i informowaniu trenerów pomagał Miłosz Stępiński, który wyjaśniał także poszczególne ćwiczenia. Mimo, że nie były one jakoś specjalnie trudne, to jednak zawodnicy Legii (bodajże U-17) mieli z nimi całkiem dużo problemów. Jak widać sprawdziło się tutaj trenerskie powiedzenie, że w układaniu planów treningowych dla zawodników należy pamiętać o podstawach.

osieck2

Po zakończonym treningu trener Osieck został nagrodzony wielkimi brawami, a wszyscy trenerzy udali się na spotkanie integracyjne na polu ekologicznym „Wod-Kan-u”, gdzie w kuluarach toczyły się bardzo ciekawe rozmowy nt. piłki nożnej, o których nie będziemy tutaj jednak pisać.

 

18.07.2016 – Drugi dzień konferencji

Drugi dzień szkolenia rozpoczęliśmy punktualnie o 9:00, kiedy to na boisku Szkoły Trenerów, Rafał Janas wraz z pomocnikami pokazał widowni jak dobrze przeprowadzić „trening motoryczny – doskonalący szybkość”.

janas

Dodamy, że była to jedna z lepszych prezentacji na całej konferencji. Sam trening został przeprowadzony bardzo sprawnie i sprawiał wielką radość trenującym zawodnikom (tym razem byli to młodzieżowcy z Białej Podlaskiej grający na co dzień w CLJ).

Kolejnym wykładowcą był Dietmar Brehmer (wyróżniony absolwent kursu UEFA PRO 2014-2016).

brehmer

Tematem było „doskonalenie działań techniczno-taktycznych w piłce nożnej, z głównym akcentem na przyjęcie kierunkowe piłki„. Trenerzy pokazali kilka prostych ćwiczeń, niestety nie wszystkie wychodziły jak należy. Przyczyną tego mogło być prawdopodobnie zbyt dużo „kręcenia” się wielu trenerów wokół zawodników.

Po zakończonych praktykach przeszliśmy na halę sportową, gdzie uczestniczyliśmy w wykładzie dr hab. prof. AWP Huberta Makaruka. Było to bardzo ciekawe i niezwykle inspirujące przedstawienie różnych czynności życiowych w praktycznym ujęciu (np. picie szklanki soku z wiśni przed snem ułatwia nam zaśnięcie).

Na koniec, przed odebraniem certyfikatów, wysłuchaliśmy panelu dyskusyjnego.  Nie będziemy opowiadać i wdawać się w szczegóły, jakie poruszano kwestie, bowiem całość możecie zobaczyć w filmie poniżej. Konferencję zakończył wspólny obiad szkoleniowców. Następne szkolenie w Białej Podlaskiej dopiero za rok.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.