Piłkarskie Fakty: Młodzieżowiec w składzie

? Dzisiaj jest piątek, 01 luty 2019 rok, godzina 10:20. ?

?? Niedawno informowaliśmy, o grudniowej reformie PZPN w sprawie nielimitowanej liczby zawodników spoza obszaru Unii Europejskiej.

??Pytaliśmy się naszych kibiców, czy taki sam przepis powinien obowiązywać w ligach amatorskich, w których bądź co bądź zawodnicy najczęściej grają dla przyjemności spędzania wolnego czasu w gronie przyjaciół, poprawy szeroko rozumianej kondycji fizycznej (z różnym skutkiem ) czy oderwania od problemów prywatnych czy zawodowych.

? Dzisiaj natomiast zastanowimy się nad drugim tematem (przegłosowanym również w grudniu) w sprawie zawodnika młodzieżowego. PZPN przegłosował, by w Ekstraklasie od następnego sezonu, każdy klub miał obowiązek wystawić co najmniej 1 zawodnika młodzieżowego w swoim składzie.

? Taki przepis w amatorskich ligach obowiązywał od dawna. Jeszcze w zeszłym roku, gdy nasza B-Klasa była A-Klasą musieliśmy mieć w składzie co najmniej 1 zawodnika młodzieżowego.

(źródło: regulamin ZZPN na sezon 2018/2019)

? Zespoły z klas okręgowych oraz IV ligi również obowiązuje przepis wystawiania młodzieżowca. Co ciekawe MZPN informuje, że kluby z okręgówki mają obowiązek wystawiać 1 młodzieżowca, gdy w przepisach ZZPN jest zapisane by w klasie okręgowej grało 2 młodzieżowców. Jak widać ten sam przepis obowiązuje inaczej w zależności w jakim regionie Polski jesteśmy.

(źródło: regulamin MZPN na sezon 2018/2019)

?? Z relacji naszych trenerów, którzy uczestniczą corocznie w wielu kursach organizowanych przez trenerów z licencjami UEFA PRO, wynika że trenerzy różnie podchodzą do tego zagadnienia. Dla niektórych jest to najgorszy przepis, ponieważ ciężko im znaleźć młodzieżowca, który miałby umiejętności większe niż dwudziestoparo czy trzydziestoparoletni zawodnik. Inni z kolei są zadowoleni, ponieważ uważają, że dzięki wystawianiu młodzieżowców przez wszystkie kluby będzie rósł poziom szkolenia piłkarskiego. Są też tacy, którzy uważają kompletnie inaczej, ponieważ zainwestowane środki wolą przesunąć na skauting, gdyż w ich opinii taniej jest wyszukać i opłacić młodzieżowca niż całe szkolenie od podstaw w danym klubie, nie mając pewności czy dobry zawodnik w między czasie nie przerzuci się na inny sport / wyjedzie z miasta czy zostanie podkupiony przez bogatszy klub.

? Mowa oczywiście o klubach profesjonalnych, gdzie bardzo duży nacisk kładzie się na wygrywanie. W ciągu 4 czy 6 tygodni tego trenera w klubie może już nie być. Każdy trener chce wystawiać jak najmocniejszy skład, aby utrzymać się jak najdłużej w branży.

?? Tak pokrótce wyglądają opinie trenerów pracujących w profesjonalnych klubach.

?? Dlatego dzisiaj zachęcamy do konstruktywnej dyskusji, oraz opinii na podane przez nas zagadnienia:

? Czy przepis gry młodzieżowca w składzie powinien w ogóle obowiązywać w ligach amatorskich ?

? Czy przepis gry młodzieżowca i w ogóle przepisy piłkarskie powinny zostać zmienione na takie jakie obowiązują w Ekstraklasie (zgodnie z zasadą jednolitych przepisów dla całej Polski), czy jednak ligi amatorskie powinny rządzić się swoimi prawami ?

? Czy przepisy z regulaminów Okręgowych Związków Piłkarskich powinny być takie same w całej Polsce, czy jednak w innych regionach powinny obowiązywać inne przepisy, a jeszcze gdzie indziej powinny być inne w zależności od regionu ?

? A może to w Ekstraklasie powinno się jeszcze raz przegłosować te zagadnienie i zmusić kluby do wystawiania nie 2 zawodników (jak w IV lidze), lecz co najmniej 3 lub 4 ?

?? Zapraszamy do dyskusji ??

Swoje sugestie oraz przemyślenia możecie zamieszczać w komentarzach na naszym facebookowym fanpejdżu, bądź mailowo na adres: fc_aquila@o2.pl

Źródła:
regulamin MZPN na sezon 2018 / 2019 (str. 18) ?? http://mzpn.pl/?/Regulaminy%20rozgrywek%20MZPN%202018-19.pdf

regulamin ZZPN na sezon 2018 / 2019 (str. 6) ?? http://zzpn.pl/?/Regulamin_Rozgrywek_Mistrzowskich_2018-201?