
Raport zdrowotny po rundzie jesiennej sezonu 2020/2021 !
W rundzie jesiennej sezonu 2020/2021 aż 23 zawodników odniosło mniejsze lub większe urazy. W sumie zawodnicy odnieśli aż 37 różnych kontuzji kontaktowych oraz bezkontaktowych, co doskonale przedstawia poniższa tabela.
Ilość | Czas przerwy (dni) | |
kontuzja kontaktowa | 12 | 945 |
kontuzja bezkontaktowa | 25 | 2875 |
Spośród 37 wszystkich kontuzji aż 25 (67,5%) to kontuzje bezkontaktowe, natomiast kontuzji kontaktowych było 12 (32,5%).
W wyniku urazów kontaktowych, nasi zawodnicy byli wykluczeni z udziału w treningach oraz meczach przez łączną sumę 945 dni.
W wyniku urazów bezkontaktowych, nasi zawodnicy byli/będą wykluczeni z udziału w treningach oraz meczach przez łączną sumę 2875 dni.
Spośród 12 kontuzji kontaktowych, wszystkie (100%) były odniesione w czasie spotkań mistrzowskich lub kontrolnych.
Spośród 25 kontuzji bezkontaktowych, zaledwie tylko 4 urazy (12%) były odniesione na treningu lub w innym miejscu. Spośród tych 3 urazów tylko 2 były odniesione na treningu, a aż 2 w czasie gry na orliku z przyjaciółmi. Zdecydowana większość urazów bezkontaktowych – aż 22 – były odniesione w czasie spotkań mistrzowskich lub kontrolnych.
Jak widać z powyższych danych, spośród 37 wszystkich kontuzji, aż 31 (89%) było odniesionych w czasie udziału zawodników w meczach mistrzowskich lub kontrolnych.
Poniżej prezentujemy pełną listę zawodników, wraz z odniesioną kontuzją oraz czasem rekonwalescencji. Na czerwono zaznaczone kontuzje kontaktowe, a kolorem granatowym wszystkie kontuzje bezkontaktowe.
Najbardziej bolesne z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu kontuzje bezkontaktowe, jakich doznali nasi zawodnicy to:
- Zerwane więzadła krzyżowe w kolanie (aż 4 takie kontuzje)
- Zerwane więzadło rzepki w kolanie (1 uraz)
- Pęknięta kość śródstopia (1 uraz)
- Urazy mięśniowe przedniej i tylnej grupy uda (aż 9 takich urazów)
Średni czas leczenia kontuzji.
W wyniku odniesionych wszystkich kontuzji, średni czas powrotu do sprawności fizycznej wśród zawodników wynosił 166* dni.
W wyniku odniesionych kontuzji, nasi zawodnicy pauzowali w sumie przez 3820* dni.
*Do dnia dzisiejszego 3 zawodników czeka na zabieg chirurgiczny.
Powyższy raport jest już czwartym w historii naszego klubu. W porównaniu z raportem z rundy wiosennej. Jest to również raport z największą liczbą urazów. Na pewno wpływ na ten stan faktyczny złożyło się:
- Złe przygotowanie fizyczne zawodników. Już teraz można napisać, że część po prostu nie wykonywała planów z indywidualnych rozpisek podczas pandemii COVID-19, gdy boiska sportowe były zamknięte, a znaczna większość naszych graczy swój czas spędzała w zaciszu domowym. Wskazuje na to znaczny wzrost kontuzji bezkontaktowych w porównaniu do raportu z sezonu 2019/2020 oraz 2018/2019.
- Arbitrzy w meczach lig amatorskich pozwalają na zbyt agresywną grę prze co liczba urazów kontaktowych pozostaje na wysokim poziomie.
- Zawodnicy na poziomie amatorskim nie są odpowiedzialni za swoje zdrowie. Aż 2 zawodników doznało bolesnych kontuzji kolan na orlikowej grze ze swoimi znajomymi.
- Utrudniony dostęp do lekarzy specjalistów w czasie pandemii COVID-19
Będziemy stale monitorować zdrowie zawodników i sporządzać raporty, które podniosą poziom świadomości trenerów, zawodników oraz działaczy piłkarskich, dzięki czemu zadbamy o poprawę szeroko rozumianej tężyzny fizycznej wśród zawodników amatorów. Mamy nadzieję, że w rundzie wiosennej sezonu 2020/2021 nasi zawodnicy wezmą sobie do serca wykonywanie treningów z rozpisek indywidualnych, dzięki czemu będziemy mogli pochwalić się spadkiem urazowości w naszym zespole.