
Raport zdrowotny po rundzie wiosennej sezonu 2018/2019
W rundzie wiosennej nasi zawodnicy odnieśli w sumie 20 kontuzji. Do dnia dzisiejszego jeden z zawodników nie wrócił do treningów po zerwaniu więzadeł krzyżowych, pobocznych oraz uszkodzonej łękotce w kolanie, której nabawił się na obiekcie MOSRiR przy ul. Pomarańczowej. Zawodnik czeka na termin operacji, po której przejdzie długą i bolesną rehabilitację. Powrót zawodnika do pełnej sprawności to połowa 2020 roku.
Spośród wszystkich 20 urazów, zaledwie 8 (40%) było odniesionych w czasie treningu, a aż 12 (60%) w czasie meczu. Jak widać po liczbach, zdecydowana większość kontuzji to te, które zawodnicy odnieśli w czasie rozgrywek mistrzowskich.
Spośród 12 urazów odniesionych w czasie meczy, 6 (50%) to urazy kontaktowe, a 6 (50%) to urazy bezkontaktowe.
Spośród 20 kontuzji, aż 15 (75%) było odniesionych na boisku ze sztuczną nawierzchnią, a zaledwie 5 było odniesionych na boisku z trawą naturalną.
Spośród 15 kontuzji odniesionych na boisku ze sztuczną trawą, aż 9 (60%) było odniesionych na obiekcie MOSRiR przy ul. Pomarańczowej, a 6 (40%) było odniesionych na obiekcie MOSRiR przy ul. Witkiewicza.
Najbardziej bolesne z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu kontuzje bezkontaktowe, jakich doznali nasi zawodnicy to:
1. Naderwanie więzadeł pobocznych, zerwanie więzadeł krzyżowych przednich oraz uszkodzona łąkotka (kontuzja bezkontaktowa w czasie treningu na obiekcie MOSRiR przy ul. Pomarańczowej)
2. Uszkodzona łękotka i troczek przyśrodkowy w kolanie.
3. Kontuzja twarzoczaszki (bardzo mocno obrzęknięty nos oraz warga dolna) oraz wstrząśnienie mózgu. Zawodnik został zaatakowany przez 2 przeciwników w tzw. kleszcze, do tego miał przyblokowane ręce przez przeciwnika i upadł na twarz bez podparcia w czasie rozgrywek halowych ZZPN
Spośród kontuzji kontaktowych najbardziej bolesną z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu kontuzją jakiej doznali nasi zawodnicy to:
1. Naderwanie więzadeł pobocznych, zerwanie więzadeł krzyżowych przednich oraz uszkodzona łąkotka (kontuzja bezkontaktowa w czasie treningu na obiekcie MOSRiR przy ul. Pomarańczowej)
Średni czas leczenia kontuzji (raport na dzień 15.07.2019):
W wyniku odniesionych kontuzji nasi zawodnicy pauzowali w sumie: 360 dni / 725*
Średnia liczba dni bez treningu, przypadające na jednego zawodnika w wyniku kontuzji (28 zawodników występujących w rundzie wiosennej) : 13 dni / 26 dni*
W wyniku przeziębienia aż 8 zawodników było wykluczonych z treningów piłki nożnej oraz meczy, przez w sumie: 63 dni. Najwięcej zachorowań przypadło w okresie od lutego do kwietnia.
* Średni czas leczenia kontuzji po uwzględnieniu urazu kolana odniesionego przez zawodnika w rundzie wiosennej sezonu 2018/2019
W tym miejscu warto zaznaczyć, że jeden z zawodników, który w rundzie jesiennej zerwał więzadła krzyżowe w kolenie (w czasie meczu o Puchar Polski ZZPN przeciwko drużynie OKS Center Goleniów) do dnia dzisiejszego nie wrócił do pełnej sprawności fizycznej.
Powyższy raport jest już drugim w historii naszego klubu. W porównaniu z raportem z rundy jesiennej, na tą chwile można zaobserwować następujące zależności w odnoszonych kontuzjach przez zawodników:
- Większość kontuzji zawodnicy odnoszą w czasie spotkań mistrzowskich, a nie w czasie meczy towarzyskich lub w czasie treningu
- Najwięcej urazów zawodnicy odnoszą na obiektach ze sztuczną nawierzchnią aniżeli na obiektach trawiastych
Będziemy stale monitorować zdrowie zawodników i sporządzać raporty, które podniosą poziom świadomości trenerów, zawodników oraz działaczy piłkarskich, dzięki czemu zadbamy o poprawę szeroko rozumianej tężyzny fizycznej wśród zawodników amatorów.