Szkolenie w Anglii (10.01-17.01.2014r)

Anglia. Kraj w którym narodził się futbol. To tutaj już w 1857 roku powstała pierwsza drużyna piłkarska – Sheffield Wednesday F.C, w 1863 zunifikowano i spisano zasady gry, a już w 1888 roku powstała pierwsza oficjalna liga na świecie nazwana ?The Football League?. Warto wspomnieć, że założycielem tej ligi był prezes Aston Villi William Mac Gregor. Jako ciekawostkę należy dodać, iż w skład najstarszej angielskiej ligi wchodziło dwanaście drużyn: Accrington Stanley, Aston Villa, Blackburn Rovers, Bolton Wanderers, Burnley, Derby County, Everton, Notts County, Preston North End, Stoke City, West Bromwich Albion i Wolverhampton Wanderers. Do tej pory wszystkie te drużyny istnieją i osiągają większe lub mniejsze sukcesy. Aston Villa, West Bromwich Albion, Wolverhampton Wanderers nadal występują w najwyższej klasie rozgrywkowej ? Barclays Premier League.

Dla każdego miłośnika futbolu Anglia jest kolebką, w której to – ostatnio znalazła się dwójka naszych trenerów. Zapraszamy do przeczytania relacji ze szkolenia.

1. St. George?s Park ? Czyli miejsce gdzie trenuje reprezentacja Anglii
12 stycznia trener Maciej udał się do St. George?s Park (Narodowym Centrum Futbolu), by uczestniczyć w kursie przygotowującym do licencji UEFA A (o ile tematyka kursu UEFA B dotyczy głównie szkolenia dzieci i młodzieży, o tyle kurs UEFA A przygotowuje przede wszystkim do szkolenia drużyn seniorskich). Trenerzy omawiali na czym będzie polegał egzamin UEFA A, ile będzie trwał, z czego się składa, wszystkie podstawowe wiadomości.

Prowadzący szkolenie podzielili wszystkich uczestników na małe grupy, i rozdali zadania, wraz z kartką A2. Zadania polegały na stworzeniu i zobrazowaniu taktycznego ustawienia zespołu np. w ust. 1-4-4-2 jeżeli gralibyśmy przeciwko zespołowi w ustawieniu 1-4-3-3. Do tego stworzyć trzeba było grę, w prostszej formie. Z każdej z grup jedna osoba omawiała własny pomysł, natomiast szkoleniowcy FA, i uczestnicy kuru omawiali i korygowali ewentualne błędy w każdym ustawieniu. Była to cała część teoretyczna. Część praktyczną prowadzili dwaj szkoleniowcy Angielskiej FA. Polegała na zrealizowaniu jednego z wcześniejszych zadań, była to gra uproszczona w ust. 1-4-2-3-1, przeciwko ust. 1-4-3-3, oraz później gra główna na całe boisko.

Na końcu szkolenia oczywiście był ?feedback?, gdzie nastąpiło podsumowanie kursu oraz omówienie kolejnych etapów oraz ?zadania domowe? do realizacji we własnym zakresie w najbliższych tygodniach. Wszystko odbyło się w fajnej, spokojnej atmosferze, wszelkie wypowiedzi, uwagi były konstruktywne, zarówno ze strony trenerów Angielskiej FA, jak i kursantów.

2. Szkolenia w Birmingham
W kolejnych dniach obaj trenerzy Aquili uczestniczyli w dodatkowych kursach doszkalających dla trenerów grup młodzieżowych zorganizowanych przez Federację Angielską w Birmingham. Organizacja kursów Federacji Angielskiej, a także systemu rozgrywek dziecięcych i młodzieżowych wygląda zupełnie inaczej niż w Polsce ? ale o tym napiszemy wkrótce w oddzielnej relacji.

Po zakończonym szkoleniu obaj trenerzy mieli okazję ?poznać od kuchni? Aston Villę ? jeden z najstarszych angielskich klubów, obecnie uczestniczący w rozgrywkach Premier League i wyjść na murawę stadionu w akompaniamencie muzyki, która towarzyszy piłkarzom rozpoczynającym mecz.

Po takiej dawce angielskiej wiedzy o futbolu ? niestety w najbliższym czasie nie należy się spodziewać lekkich treningów.

>> Kliknij Tutaj Jeżeli Chcesz Zobaczyć Przejść do Galerii Zdjęć <<

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.